Piny pozycjonujące i ich zastosowanie

Wykorzystywanie spawania jako metody trwałego i stabilnego łączenia jest bardzo często wykorzystywane. Oczywiście metody i sposoby spawania uzależnione są od tego, jakie materiały maja być połączone jak również jakie ma być przeznaczenie gotowej konstrukcji. Bywa bowiem, że w cellu uzyskania pożądanych cech  należy zastosować dodatkowe metody, mające na celu przede wszystkim wzmocnienie całości i zapewnienie nie tylko mocnego spawu, ale również stabilności wykonanego połączenia.

Piny pozycjonujące i ich zadanie

Niezwykle często w procesie spawania wykorzystuje się tak zwany piny pozycjonujące. Mają one szczególne zadanie, polegające przede wszystkim na znacznym wzmocnieniu oraz ustabilizowaniu całej konstrukcji. Oczywiście aby spełniły swoją rolę, powinny być odpowiednio dobrane nie tylko jako chodzi o ich wielkość, ale również o to, z jakiego materiału są one wykonane. Dzięki temu można dobrać idealne do wykonania konkretnych wzmocnień.

Piny pozycjonujące często stosowane są przykład w spawaniu konstrukcji motoryzacyjnych. W elementach, przygotowywanych do spawania, wykonuje się specjalne otwory, przeznaczone właśnie na piny. Następnie, w procesie spawania ulegają one zespoleniu z łączonymi elementami. W zależności od potrzeb konkretnego projektu, wykorzystuje się piny wytworzone ze stali czy też ceramiczne. Mogą również być wykorzystywane piny wykonane z połączenia tych dwóch materiałów.

Zazwyczaj wyglądem piny przypominają niewielki trzpień, który należy obsadzić w wyznaczonym miejscu. Z jednej strony mają zgrubienie, nazywane nakrętką, które utrzymuje go w odpowiednim miejscu.

Jakie piny wybrać?

Różnorodność pinów, wykorzystywanych przy spawaniu powoduje, że należy zadbać przede wszystkim o ich odpowiedni dobór. Obecnie niezwykle często piny wykonane ze stali zastępowane są przez piny ceramiczne, przede wszystkim ze względu na cechy tego materiału. Jest on bowiem znacznie bardziej odporny na korozje i wpływ niekorzystnych warunków pogodowych, dlatego nie obaw o osłabienie miejsca, w którym zostaną zastosowane. Ponadto piny ceramiczne wskazuje się jako te, które można stosować praktycznie z każdym materiałem, który będzie spawany. Te zaś, które są wykonywane ze stali, najczęściej można stosować jedynie z elementami stalowymi. Inaczej bowiem może się okazać, że miejsca łączenia przy ich pomocy zaczną słabnąc znacznie szybciej niż pozostałe miejsca łączenia materiałów. Dobrym przykładem może być tutaj na przykład spawanie miedzi, który to materiał jest odporny na korozję o wiele bardziej niż stal. Dlatego w przypadku konieczności zastosowania pinów na pewno o wiele lepiej jest zdecydować się na ceramiczne, stalowe bowiem będą znacznie bardziej narażone na korozje i osłabienie w wyniku działania warunków atmosferycznych. Piny stosuje się niezwykle łatwo, dlatego też nie dziwi fakt, że znajdują zastosowanie w coraz większej ilości spawanych konstrukcji bez wzgledu na rodzaj materiału.

Możesz również polubić…