Niezbędnik mechanika

Rodzaje kompresorów do warsztatu

Każdy ceniący się warsztat samochodowy ma obowiązek posiadania kompresora. I choć zazwyczaj nie jeździmy do warsztatu aby pompować koła, to mimo wszystko zdarza się że może zdarzyć się taka sytuacja. Więc jaki kompresor do warsztatu wybrać? Wyróżniamy dwa rodzaje kompresorów, pierwszym z nich jest kompresor tłokowy który działa poprzez ruch wykonywany przez znajdujący się w nim tłok w cylindrze. Drugi rodzaj to sprężarka śrubowa, która działa na zasadzie zmniejszania objętości wewnętrznej strony sprężarki poprzez obracające się śruby.

Filtry samochodowe

Filtry to niezbędne elementy wyposażenia każdej wentylacji czy też klimatyzacji jak ma to miejsce w przypadku samochodów. Filtr kabinowy ma za zadanie wychwytywanie wszelkich zanieczyszczeń, kurzy i zarodników z zewnątrz. Jest to doskonała ochrona, dzięki której w kabinie nie mamy kurzu lecz jedynie czyste powietrze. Ważną sprawą jest aby filtr wymieniać w miarę możliwość. Choć nie zawsze się o nich pamięta, warto poświęcić kilka minut na wymianę, przynajmniej raz w roku. W trosce o swoje zdrowie.

Czym są normalia?

Są to wszystkie niezbędne przedmioty i akcesoria spotykane we warsztatach, mające na celu ułatwienie pracy bądź wpływające na skuteczne działanie naprawianych elementów. Normalia to tak na prawdę wszystkie drobne elementy typu uszczelki, o-ring’i, nakrętki uszczelniające czy bezpieczniki. Mimo iż są to stosunkowo niewielkie elementy mają na prawdę ogromne znaczenie w budowie nie tylko samochodów ale również innych pojazdów mechanicznych.

Felgi samochodowe

Zazwyczaj kojarzone są jako elementy ozdobne, które mogą przybierać różne formy. Jednak tak na prawdę mają poważną rolę, ponieważ są odpowiedzialne na przenoszenie sił powstających podczas ruchu pojazdu z piasty koła na opony. Ponad to odpowiedzialne są za chłodzenie układu hamulcowego. Felgi są produkowane w kilku rozmiarach. Raczej każdy model samochodu może posiadać inne rozmiary felg. Aby dokładnie odczytać parametry felg, musimy uwzględnić szerokość oraz średnic które zawsze podawane są w calach.

Co to właściwie jest ten “chiptuning”?

Jest to jednorazowe zwiększenie mocy silnika samochodowego za pomocą wprowadzenia zmian w sterowniku silnika nazywanego ECU. Chiptuning zaleca się przeprowadzać jedynie w sprawdzonych serwisach, które działają od lat oraz mają dobrą opinię. Źle przeprowadzony chiptuning może źle wpłynąć na nasz samochód powodując usterki silnika, ponad to wejdziemy w niepotrzebne koszty. Jest to drogi zabieg, jednak po właściwym wykonaniu widać efekty.

Możesz również polubić…