Ziarno kukurydzy dla zwierząt. Jakie są rodzaje, oraz dla jakich zwierząt jest przeznaczone.

Kukurydza jest pełnowartościową karmą, idealną dla bydła, trzody chlewnej oraz kur. Ziarna zawierają duża ilość witaminy E, nienasycone kwasy tłuszczowe i ksantofile. Dzięki ich regularnemu przyjmowaniu, żółtka jaja kurzego, mają intensywny, żółty kolor.

Rodzaje kukurydzy dla zwierząt hodowlanych.

Kukurydza pastewna występuje pod kilkoma wariantami. Dostępne jest suche ziarno w całości, gniecione ziarno, ale i kiszonki. Każdy rodzaj, nie tylko różni się właściwościami odżywczymi, ale i przeznaczeniem.

Kukurydza gnieciona jest popularnym, pełnowartościowym dodatkiem paszowym dla ptactwa. Kurom zdecydowanie łatwiej jest pobierać pokarm w takiej postaci, ale również trawienie, nie jest zbyt obciążające. Ten rodzaj dodatku, doskonale nadaje się dla trzody chlewnej i bydła. Cielęta, które żują kukurydze, wzmacniają mięśnie żwacza. Kukurydza, świetnie wpływa też na jelita i przewód pokarmowy. Powolna fermentacja ziaren, wzmacnia ścianki, przez co zwierzę jest odporniejsze na ewentualne podrażnienia.

Wady i zalety stosowania gniecionej kukurydzy u zwierząt.

Kukurydza jest często stosowanym dodatkiem paszowym dla zwierząt, gdyż jest smaczna, pożywna i stosunkowo niedroga. Duże zainteresowanie tym produktem sprawiło, że ziarno kukurydzy jest powszechnie dostępne i sprzedawane w trzech wariantach- luzem, w workach i kontenerach. Choć ziarno kukurydzy posiada wiele zalet, ma też i wady, o których należy pamiętać, przed zastosowaniem dodatku dla zwierząt. Kukurydza jest wysokokaloryczna. W nadmiarze, może doprowadzić do otłuszczenia wątroby u zwierząt. Szczególnie niebezpieczne jest to dla cieląt, ale i niekorzystne dla trzody chlewnej, gdyż bardzo łatwo, można doprowadzić do otłuszczenia mięso, przez co nie będzie łatwo je później sprzedać.

Jak stosować ziarno dla zwierząt?

Kukurydzę należy podawać zwierzętom wymieszaną z podstawową paszą. W przypadku kur, nie zaleca się podawania więcej jak 20% kukurydzy. Podobnie jest w przypadku trzody chlewnej, zaś podając ją bydłu, najlepiej jest zmniejszyć tę ilość, gdyż zbyt duży procent, może wywołać podrażnienia i choroby u cieląt.

Istotne jest też to, aby usuwać nie zjedzone resztki. Ziarna są podatne na zawilgocenie, przez co dość szybko się psują. Niezjedzone resztki, najlepiej jest usuwać na bieżąco, nie mieszając ich z wilgotnymi produktami. Zjedzenie zapleśniałych ziaren, może doprowadzić do ostrego zatrucia pokarmowego, a następnie nawet śmierci zwierząt.

Przechowywanie kukurydzy dla zwierząt.

Kukurydza wymaga odpowiednich warunków, dlatego należy przechowywać ją w płaskich magazynach, które można z łatwością przewietrzyć. Doskonałym rozwiązaniem, są silosy, posiadają wentylację. W ten sposób, z pewnością unikniemy zawilgocenia ziarenek i rozwoju pleśni. Kukurydzy nie należy trzymać w workach i materiałach, które nie przepuszczają powietrza. Najlepiej rozsypać je na płaskiej powierzchni i raz na jakiś czas, przemieszczać ziarno.

Możesz również polubić…